مرجع مهندسی پزشکی ایران
مستند ساخت دستگاه اسپکت قلبی ایرانی

مستند ساخت دستگاه اسپکت قلبی ایرانی

تصویربرداری اسپکت، یک تصویربرداری عملکردی است که از طریق تزریق رادیودارو به بیمار و سپس جمع‌آوری ...

مستند ساخت دستگاه اسپکت قلبی ایرانی


تصویربرداری اسپکت، یک تصویربرداری عملکردی است که از طریق تزریق رادیودارو به بیمار و سپس جمع‌آوری فوتون‌های خروجی از بدن بیمار، میزان تجمع رادیودارو و در نتیجه اطلاعاتی از میزان فعالیت بافت‌ها را در اختیار قرار می‌دهد. سیستم اسپکت قلبی نیز یک سیستم اسپکت جهت تصویربرداری اختصاصی از قلب می‌باشد؛ استفاده از این سیستم امکان تصویربرداری عملکردی غیرتهاجمی از قلب را فراهم می‌کند و از آنجایی که بیماری‌های قلبی اولین عامل مرگ و میر در جهان به حساب می‌آیند، ضرورت وجود چنین سیستمی به شدت احساس می‌شود. سیستم تصویربرداری RoboSPECT نیز به منظور تصویربرداری اختصاصی از قلب، طراحی و ساخته شده است.

مستند ساخت دستگاه اسپکت قلبی ایرانی

با بررسی سیستم‌های کاردیاک اسپکت که در حال حاضر در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و با در نظر گرفتن مزایا و معایب هرکدام از طراحی‌ها، سیستم RoboSPECT با قابلیت‌های کاملاً جدید و منحصر به فرد طراحی گردید. یکی از خصوصیاتی که در طراحی این سیستم مورد توجه قرار گرفته است، توانایی دستگاه برای پوشش محدوده وسیعی از اندازه و وزن بیماران است. از نکات قابل توجه در طراحی این سیستم، استفاده از سه بازوی چرخشی متفاوت در تأمین حرکات گانتری است. این طراحی علاوه بر فراهم آوردن محدوده وسیع حرکتی جهت تصویربرداری از بیمار، دقت حرکات را نیز تا حدود 0.1 میلیمتر افزایش می‌دهد. استفاده از این بازوها همچنین امکان کمینه کردن فاصله هدها تا بیمار را نیز فراهم می‌آورد که خود باعث افزایش رزولوشن مکانی در تصاویر حاصله خواهد شد.

راحتی بیمار حین تصویربرداری نیز از دیگر مزیت‌های این طرح است که به دلیل شکل هندسی خاص محل قرار گرفتن بیمار است. محل قرارگیری بیمار بسیار شبیه به یونیت‌های دندانپزشکی و در وضعیتی بین نشسته و دراز کشیده است که راحتی بالایی را برای بیمار فراهم می‌آورد و منجر به کاهش حرکت بیمار و لذا کاهش آرتیفکت حرکتی و نیز کاهش آرتیفکت‌های مربوط به دیافراگم می‌گردد.

 

 

 

 

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل